Digitální akademie Power BI

tABULAR EDITOR PŘEDSTAVENÍ

V tomto článku se podíváme na další z externích nástrojů Power BI, kterým je Tabular Editor.

Zatímco ALM Toolkit umožní snadno porovnávat změny v jednotlivých Power BI souborech, Tabular Editor se vám hodí pro správu komplexnějších modelů. Nabízí vám možnost jednodušších úprav například viditelnosti sloupců a výpočtů (i hromadně pomocí skriptů). Případně můžete Tabular Editor použít pro vytváření pokročilejších struktur jako jsou Perspektivy a Skupiny výpočtů (Calculation groups).

Představení nástroje

Tabular Editor je nástroj, pomocí kterého můžete editovat datový model. Je možné jej napojit na:

  • Otevřený Power BI soubor (.pbix)
  • Šablonu (.pbit)
  • Soubor datového modelu (.bim)
  • Instanci Analysis Services

Pokud by vás zajímalo, jak je datový model uložen, tak například pro šablonu (.pbit) je to JSON soubor s názvem „DataModelSchema“. Dostanete se k němu jednoduchým trikem, a to když soubor šablony přejmenujete z .pbit na .zip a tento soubor rozbalíte.

Tabular Editor funguje tak, že změny v datovém modelu ukládá až na vyžádání uživatele. Práce s nástrojem je tak velmi rychlá, protože se na pozadí jedná pouze o úpravu textového souboru. Všechny validace (například kódu DAX) se odehrávají až po uložení změn a to pouze, pokud je napojený na Analysis Services nebo otevřený Power BI soubor. Nástroj tedy není vhodný pro začátečníky, protože chybí i základní validace kódu.

Nástroj si ukládá uživatelem všechny provedené změny. Klávesové zkratky zpět (Ctrl + Z) a vpřed (Ctrl + Y) jsou tak samozřejmostí. Tabular Editor vám umožní vrátit zpět i změny již uložené do modelu. Zajímavou funkcí je pak i export seznamu všech provedených změn (Edit -> Show history).

Pokud zkopírujete (Ctrl + C) nějakou entitu, Tabular Editor se kouká na její kompletní metadata. Platí to pro vlastní sloupce, výpočty i samotné tabulky (zde kopíruje i Power query kód tabulky). Vlastní výpočty umožní vložit (Ctrl + V) do:

  • stávajícího modelu: například pro rychlé kopírování výpočtů
  • jiného modelu: pro snadné přenášení výpočtů mezi soubory

Instalace

Instalační soubor pro Tabular Editor se nachází na Githubu. Výhodou je i balíček .zip obsahující portable verzi, pokud pracujete ve firmě, který omezuje instalaci SW.

Nástroj používá jednu externí knihovnu pro práci s Analysis services, která je součástí instalátoru. V případě potřeby je možné ji stáhnout ze stránek Microsoft (balíček AMO ve verzi 18.4.0.5 nebo novější).

Rozhraní aplikace

Tabular Editor je velmi intuitivní. Po jeho spuštění a nahrání modelu se zobrazí jeho jednotlivé entity, které jsou členěny do následující struktury složek.

Změny do napojeného modelu provedete tlačítkem „Save“ (Ctrl + S). Kliknutím na záložku File se dostanete k možnosti uložit model i jako nový soubor. Pod tlačítkem Model se pak nacházejí volby pro vytváření dalších entit v modelu.

Tlačítka pro otevření nového modelu a uložení změn se nacházejí také v první řadě ikon.

Pokud pracujete s modelem, který obsahuje velké množství tabulek, sloupců nebo výpočtů, určitě oceníte možnost zobrazit pouze relevantní entity, se kterými chcete aktuálně pracovat. K nastavení viditelnosti entit slouží druhá řada ikon nebo volba v menu pod tlačítkem View.

Doplňující funkce jsou pak skryty pod volbou Tools. Jedná se:

  • Best Practise Analyzer, který umožní definovat pravidla pro entity v modelu
  • Volby pro import a export překladu modelu

Závislosti a navigace

A to nejlepší nakonec – závislosti a navigace ve výpočtech. Za mě jedna z nejužitečnějších funkcí nástroje Tabular Editor, pokud dostane model od kolegy nebo se po nějakém čase vrátíte ke svému, a potřebujete se v něm rychle zorientovat.

Závislosti (Show dependencies) dostupné klávesovou zkratkou F3 zobrazí pro tabulky, sloupce a míry závislé entity. Pro tabulky pak obsahuje i seznam vazeb. Pokud si myslíte, že nějaký sloupec již v modelu není potřeba a chcete jej odstranit, tímto způsobem si snadno ověříte, zda jej můžete bez obav smazat.

Navigace mezi entitami modelu je dostupná v editoru kódu pod klávesovou zkratkou F12. Jedná se o analogii funkce go-to vývojářských nástrojů. Pokud v kódu najedete kurzorem na tabulku, sloupec nebo výpočet, můžete se rychle přesunout na jejich definici.

Related Posts

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.