Power BI Goals
Společnosti se snaží dosahovat různých byznysových cílů. Takové cíle by měly být měřitelné. Což nahrává tomu, aby se to dalo realizovat v Power BI. Microsoft proto minulý týden představil novinku zvanou Goals. Která vám právě vytvoří přehledné a automatizované prostředí pro sledování toho, jak své cíle firemní cíle plníte.
4. května 2021, proběhla virtuální akce Microsoft Business Appliactions Summit, na které byla oznámena nová komponenta do světa Power BI. Microsoft si od této komponenty slibuje jednoduché prostředí, které za vás bude sledovat plnění cílů, které mají pomáhat rozvíjet vaší organizaci. Power BI Goals se nacházejí momentálně ve verzi Public Preview a jedná se o funkci dostupnou s licencí Premium nebo Premium per User.
Power BI Goals využívají vše, co Power BI již zná, včetně širokého spektra konektorů, které umožňují připojení k důležitým podnikovým systémům, včetně CRM, ERP. Jejich hlavním cílem je minimalizovat ruční zadávání dat. Z toho důvodu je možné nechat Service samovolně vyčítat data z aktivních reportů. Prozatím Goals fungují pouze v prohlížeči na počítačích nebo tabletech. Brzy se můžeme těšit na jejich optimalizaci i pro mobilní telefony, aby každý měl jednoduchý přístup ke všem obchodním cílům i na mobilním zařízení.
Jak si můžeme vlastní výkonnostní metriku vytvořit?
Jak jsme si řekli před malou chvílí, je nutností mít licenci Premium nebo Premium per User. Proč? Protože se jednotlivé cíle nebo sub-cíle se seskupují do komplexu, který se jmenuje Scorecard (Nový přehled výkonnostních metrik), ten se vždy váže na nějaký pracovní prostor a každý v tomto pracovním prostoru k němu má přístup. Z toho vyplývá, že v Pracovním prostoru typu Premium mohou i uživatelé s licencí Free tuto funkci využívat. Při licencování na uživatele neboli Premium per User je samozřejmě nezbytné, aby každý kdo má k Goals mít přístup, tak musí tuto licenci taktéž mít. Pro vytvoření v Power BI Service je třeba přejít do záložky Goals.
Po kliknutí na tlačítko New scorecard si můžete scorecard libovolně pojmenovat a přiřadit jí k pracovnímu prostoru k příslušnému pracovnímu prostoru. Cíle, které se pak na scorecard budou nacházet nemusí ale vycházet jen a pouze z podkladů, které se v pracovním prostoru nachází. Pokud jste scorecard úspěšně vytvořili, stačí už jen tvořit ukazatele. Nový cíl vytvoříte kliknutím na tlačítko New Goal uprostřed obrazovky, pojmenujete ho, napojíte na některý z Vašich reportů v Power BI Service nebo zadáte aktuální hodnotu ručně, nastavíte Váš cíl a máte hotovo. Postupovat můžete jako na obrázku níže. Pozor! Jakmile nastavíte cíl nebo aktuální hodnotu ručně, pak již není možno ten samý cíl přepnout na data pocházejících z reportu.
Při výběru dat z vašich reportů si můžete vybrat kterékoliv vizuál chcete a k němu přiřazovat cíl a samozřejmě můžete využít i nastavení filtrů nebo dokonce konkrétních bodů v grafu. Pokud budete tvořit cíl například ze spojnicového grafu nebo z kteréhokoliv grafu, který obsahuje „sérii dat“ v čase, zobrazí se Vám i kompletní historie těchto dat, která se ale zobrazí v Goals jen podle zadaného začátku a konce konkrétního cíle.
Prozkoumávejte metriky ve scorecard
Všechny vámi vytvořené metriky a cíle najdete v přehledu – tedy scorecard. Každému cíli můžete navíc nastavit jejich stav (např. in progress nebo overdue, apod.). Cíle můžete také přiřazovat jednotlivým kolegům, aby i oni měli přehled o cílech. Výsledný scorecard tedy může vypadat například následovně:
Pokud budete chtít zobrazovat podrobnosti, stačí jednoduše kliknout do některého z Vašich cílů. V tomto podokně uvidíte i takzvané check-ins. Check-in vám umožní aktualizovat stav cíle (můžete upravovat jeho hodnotu, stav anebo přidávat poznámky k cíli pro ostatní kolegy). Po otevření podrobností některého z Vašich cílů uvidíte následující informace:
Co plánuje PRO Power BI Goals DO budoucna?
Přístup ke všem vašim cílům z mobilních zařízení. Tato možnost by měla být dostupná již během následujících měsíců roku 2021.
Dalším vylepšením má být automatizovaná pravidla stavu cíle – v praxi to znamená, že si bude každý moct nastavit vlastní pravidla, kterým se budou řídit cíle.
Vlastní pokročilé nastavování našich cílů a tvorba souhrnů z nich. Můžeme se tedy těšit na bohatou sadu formátování a na sledování například procentuálního zastoupení splněných nebo nesplněných cílů.
Interakce mezi Power BI Goals a Power Automate